Ako ďalej, Slovensko - požiadavky na margo dnešného zhromaždenia

Autor: Jožo Ivanič | 9.3.2018 o 22:13 | (upravené 9.3.2018 o 22:44) Karma článku: 4,11 | Prečítané:  665x

Potrebujeme systémovú zmenu. Prosiť súčasnú vládu o dôsledné vyšetrenie vraždy a súvisiacich káuz či rekonštrukciu vlády už nestačí. CHCEME SPRAVODLIVOSŤ A ŠTÁT, KDE ÚPLATOK NEBUDE VŠEOBECNE AKCEPTOVANOU FORMOU FUNGOVANIA!

Som úprimne vďačný organizátorom dnešného zhromaždenia Za slušné Slovensko a bol som príjemne prekvapený, že organizátori predniesli aj konkrétne požiadavky, s ktorými sa nedá nesúhlasiť. Som však presvedčený, že žiadať Smer o rekonštrukciu vlády dnes už zďaleka nestačí. Potrebujeme nie kozmetickú, ale systémovú zmenu. A hlavne, súčasná vláda podľa mňa už stratila legitimitu ako celok (ak ju niekedy mala kvôli tomu, čo urobili so Sieťou).

Preto navrhujem nasledovné požiadavky smerom na premiéra, prezidenta a parlament:

  1. Okamžitá demisia vlády a vymenovanie dočasnej úradníckej vlády prezidentom, ktorá povedie krajinu k predčasným voľbám. Nemôžeme nechať súčasnú vládu vládnuť v demisii, to by nezastavilo rozkrádanie, práve naopak - púšťali by žilou, kde by to len šlo, a podpisovali na poslednú chvíľu všetko možné. Alebo si už nikto nepamätá stav, aký nastal po voľbách 2010?
  2. Vytvorenie legislatívneho rámca, umožňujúceho beztrestné vypovedanie zmlúv uzavretých (aj v minulosti) so štátom, ktoré odporujú zdravému rozumu a/alebo sú pre štát zásadne ekonomicky nevýhodné. A zároveň mať možnosť spätne vymáhať platby faktúr v rámci nich od príjemcov platieb i nominantov, ktorí ich podpísali.
  3. Obmedzenie partokracie - vytvorenie mechanizmu hlasovania v parlamente, ktorý umožní opozícii mať právo veta, ak sa na tom jednohlasne zhodne všetkými opozičnými hlasmi. Vrátane možnosti odvolať členov vlády.
  4. Zrušenie straníckych nominácií do štátnych orgánov a spoločností - nech sa riaditelia volia každé štyri roky hlasmi zamestnancov týchto orgánov a spoločností. Pevne verím, že väčšina úradníkov je čestná a vyberie takého kandidáta, ktorý bude objektívne najlepší a nebude to hajzel, ktorý sa prišiel do funkcie nabaliť. Platí to aj o inštitúciách ako je policajný zbor, generálna prokuratúra, atď. Prečo policajného prezidenta vyberá minister vnútra? Ja tam chcem vidieť slušného policajta, ktorému veria jeho podriadení!
  5. Vytvorenie inštitúcie na dôsledné prešetrenie pôvodu majetku politikov a rôznych "známych firiem". Zaujíma ma, odkiaľ zobral Slota na lietadlo, rovnako ma zaujíma, či Kočner, Baštrnák a ďalší zarobili svoje peniaze poctivou prácou.

a samozrejme pre pripomenutie i požiadavky, ktoré už odzneli dnes na námestí:

  • vyšetrenie vrážd Jána a Martiny medzinárodným tímom vyšetrovateľov
  • očistenie súdnictva od rodinných klanov a ľudí ako Štefan Harabin (Baki Sadiki sa mu nejak ľahko prepiekol).

Ďakujem tým, čo dočítali až sem, a pevne verím, že "doba temna skončila" a nebude viac machrom ten, čo má kamaráta v Smere či SNS či SDKÚ či KDH či (doplňte si sem ľubovoľnú stranu), ale ten, čo má úprimný záujem robiť veci dobre.

(zdroj pre obrázok: sme.sk Jozef Jakubčo)

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Fico v dueli so Sulíkom: Váš konkurent nie je Smer

Sulík pripomínal Ficovi minulé výroky.


Už ste čítali?